Gids

Wat kost NIS2-compliance?

De wetgever heeft het zelf laten uitrekenen. Een middelgrote onderneming is eenmalig ongeveer € 61.000 kwijt aan de Cyberbeveiligingswet en een grote ongeveer € 421.000, eigen uren meegerekend tegen standaardtarieven. Daarna blijft er structureel werk. Er zit geen certificaat in dat bedrag, want NIS2 kent geen certificeringsplicht.

Laatst bijgewerkt op

De officiële raming: wat de wetgever zelf heeft berekend

Bij het Cyberbeveiligingsbesluit hoort een regeldrukparagraaf. Het ministerie van Justitie en Veiligheid liet een onafhankelijk onderzoeksbureau uitrekenen wat de zorgplicht, de bestuursverplichting en de registratieplicht organisaties kosten. Dat gebeurde met interviews bij bedrijven uit verschillende sectoren en volgens het Handboek Meting Regeldrukkosten, de methode die het Adviescollege Toetsing Regeldruk voorschrijft. De uitkomst staat in de nota van toelichting bij het besluit, in het Staatsblad.

Dat maakt het de enige Nederlandse kostenbron over NIS2 die niet van een aanbieder komt. Twee dingen om te weten voordat je naar de bedragen kijkt. Ten eerste zijn het meerkosten: de onderzochte bedrijven deden al aan beveiliging op basis van de oude Wbni of hun sectorregels, en geraamd is wat de nieuwe wet daar bovenop legt. Ten tweede zit je eigen tijd erin, gewaardeerd tegen standaard interne uurtarieven. Het is dus geen bedrag dat je overmaakt, maar een bedrag dat je uitgeeft.

Geraamde kosten per onderneming, uit de regeldrukparagraaf bij het Cyberbeveiligingsbesluit (Staatsblad 2026, 189, tabellen 1 en 2). De totalen zijn de optelsom van de rijen erboven, afgerond.
PostMiddelgrote ondernemingGrote onderneming
Zorgplicht, eenmalige tijd614 uur tegen € 49 per uur6.708 uur tegen € 54 per uur
Zorgplicht, eenmalig out-of-pocket€ 25.000€ 44.400
Training van het bestuur, eenmalig€ 1.954 aan tijd plus € 3.958 out-of-pocket€ 2.808 aan tijd plus € 11.071 out-of-pocket
Registratie, eenmalig4 uur tegen € 54 per uur, dus € 216Zelfde 4 uur, dus € 216
Eenmalig totaal, afgerondOngeveer € 61.000Ongeveer € 421.000
Zorgplicht, structurele tijd per jaar1.246 uur tegen € 73 per uur3.465 uur tegen € 51 per uur
Zorgplicht, structureel out-of-pocket per jaar€ 30.000€ 32.800
Structureel totaal per jaar, afgerondOngeveer € 121.000Ongeveer € 210.000

De bedragen narekenen

Een middelgrote onderneming komt op 614 uur maal € 49 is ruim € 30.000 aan tijd, plus € 25.000 aan uitgaven, plus bijna € 6.000 voor de bestuurstraining, plus € 216 voor de registratie. Samen ongeveer € 61.000 eenmalig. Bij een grote onderneming loopt alleen de tijdpost al op tot ruim € 360.000, en komt het eenmalige totaal uit op ongeveer € 421.000.

Structureel keert per jaar ongeveer € 121.000 terug bij een middelgrote onderneming en ongeveer € 210.000 bij een grote. Dat bedrag lijkt hoog naast het eenmalige bedrag, en dat komt doordat het grotendeels uren zijn: 1.246 uur per jaar is ongeveer driekwart fte. De harde uitgaven zijn € 30.000 per jaar, voor zaken die de onderzochte bedrijven zelf noemden, zoals een ISMS-licentie, ingehuurde monitoring naast het eigen SOC en een CISO.

De berekening gaat uit van 7.550 ondernemingen die onder de wet vallen. Dat is het getal uit de memorie van toelichting bij de wet en het telt ondernemingen. De Rijksoverheid spreekt elders van ruim 8.000 organisaties, een bredere telling; wij houden hier het getal aan dat in de raming zelf zit. Gemiddeld over die 7.550 komt het onderzoek uit op ongeveer € 145.000 eenmalig en € 142.000 per jaar per bedrijf, samen ruim een miljard euro voor Nederland als geheel. Dat gemiddelde is gewogen over middelgroot en groot, dus het zegt weinig over jouw organisatie. De twee kolommen hierboven zeggen meer.

Waarom er geen certificaatprijs in staat

De grootste denkfout bij NIS2-kosten is de vergelijking met ISO 27001. Bij ISO 27001 koop je een oordeel: een geaccrediteerde instelling stuurt auditors, rekent per dag en geeft een certificaat af dat drie jaar meegaat. Die rekening is voorspelbaar en herhaalt zich. Uit welke posten hij bestaat, lees je in het artikel wat kost een ISO 27001-certificering, post voor post.

De Cyberbeveiligingswet werkt anders. De wet wijst geen norm aan en kent geen certificeringsplicht. Er is geen instelling die je certificaat afgeeft, geen jaarlijkse controle-audit die je inkoopt en geen toezichtbijdrage die je betaalt. Wat je koopt is de maatregel zelf, niet het stempel eronder.

Op twee plekken kan toezicht toch geld kosten. De bevoegde autoriteit mag een beveiligingsscan bij je uitvoeren of laten uitvoeren, en die kosten draagt de autoriteit zelf. Maar ze mag je ook verplichten een onafhankelijke deskundige te laten onderzoeken of je aan de wet voldoet, en die kosten draag je zelf, tenzij de autoriteit vindt dat ze redelijkerwijs bij haar horen. Bij essentiele entiteiten kan er daarnaast een controlefunctionaris worden aangewezen, ook op kosten van de entiteit. Dat zijn geen begrote posten maar gevolgen van tegenvallend toezicht. Wat het kost als de zorgplicht echt niet op orde blijkt, lees je in NIS2-boetes en aansprakelijkheid.

De kostenposten van NIS2 en ISO 27001 naast elkaar. De ISO-bedragen zijn indicatieve marktbedragen bij ongeveer 50 medewerkers, overgenomen uit onze ISO 27001-gids en uit het artikel over de kosten van een ISO 27001-certificering.
PostNIS2 en de CyberbeveiligingswetISO 27001
Externe toets voor het bewijsGeen. De wet kent geen certificeringsplichtFase 1 en fase 2 samen indicatief € 6.000 tot € 18.000
Terugkerende externe toetsGeen vaste cyclusJaarlijkse controle-audit, indicatief 30 tot 40 procent van de eerste audit
De tekst zelfGratis: wet en besluit staan in het StaatsbladNEN-EN-ISO/IEC 27001:2023 kost € 240 exclusief btw
Training van het bestuurVerplicht, met certificaat van deelname per bestuurslidNiet voorgeschreven door de norm
Onderzoek op eigen kostenAlleen als de toezichthouder het oplegtContractueel onderdeel van de certificering
Als het misgaatBoete tot 2 procent van de wereldwijde omzet op jaarbasis of € 10 miljoenSchorsing of intrekking van het certificaat

De vier posten waaruit het bedrag bestaat

Uit de raming en uit de wettekst komen vier stapels. Ze verschuiven onderling, maar ze verdwijnen niet.

  • Eigen uren. De grootste post, en de enige die je niet kunt factureren aan iemand anders. De raming rekent met 614 uur eenmalig voor een middelgrote onderneming en daarna ruim 1.200 uur per jaar. Het duurste eenmalige onderdeel is volgens de onderzochte bedrijven de gap-analyse plus het herzien van de contracten met ketenpartners.
  • Externe hulp. Adviseurs voor de gap-analyse, juristen voor de ketenafspraken, soms tijdelijk extra personeel voor de invoeringsperiode. Dit zit in de out-of-pocket-post van € 25.000 eenmalig en is de post waar je de meeste invloed op hebt. Indicatief rekent de Nederlandse markt € 100 tot € 200 per uur voor begeleiding.
  • Techniek en licenties. Structureel de hardste uitgave: ongeveer € 30.000 per jaar. Genoemd worden een ISMS-licentie, ingehuurde monitoring naast het eigen SOC, logging en de inhuur van een CISO.
  • Bestuur en registratie. Klein en exact bekend: bijna € 6.000 eenmalig voor de training van het voltallige bestuur bij een middelgrote onderneming, en € 216 voor de registratie. Grote ondernemingen houden daarnaast 10 uur per jaar over voor het actueel houden van hun registratiegegevens.

Waar het geld in de zorgplicht heen gaat

De zorgplicht staat in artikel 21 van de wet en is uitgewerkt in dertien artikelen van het Cyberbeveiligingsbesluit. Die dertien zijn geen abstracte thema's: ze eisen beleid dat je schriftelijk vastlegt en aantoonbaar toepast, een risicomethodiek met acceptatiecriteria, logging met een vooraf bepaalde bewaartermijn, een continuiteitsplan en een crisisplan die je periodiek test en beoefent, geverifieerde back-ups, een actuele inventaris van bedrijfsmiddelen en een periodieke evaluatie van de doeltreffendheid.

De onderzochte bedrijven noemen twee onderwerpen waar hun bestaande beleid tekortschiet, en dat zijn precies de twee die geld kosten. Het eerste is de beveiliging van de toeleveringsketen: je moet je directe leveranciers toetsen aan je eigen beveiligingseisen en dat periodiek herhalen, wat neerkomt op contracten openbreken en een proces optuigen. Het tweede is incidentbehandeling, waar detectie en monitoring aan hangen. Zie de zorgplicht-gids voor wat er per onderwerp precies wordt gevraagd.

Wat jouw bedrag omhoog of omlaag duwt

De raming is een gemiddelde van geinterviewde bedrijven. Zes factoren verklaren waarom jouw bedrag ervan afwijkt.

  • Je startpunt. Wie al een ISO 27001- of NEN 7510-managementsysteem heeft, betaalt vooral het verschil. De onderzochte bedrijven met zo'n norm hielden meerkosten over op ketenbeveiliging en incidentbehandeling, niet op beleid dat er al lag.
  • Je scope. Hoeveel systemen, locaties en diensten binnen de zorgplicht vallen. Dit is de goedkoopste knop om aan te draaien en de duurste om over te slaan, want een te ruim getrokken scope betaal je jaar na jaar terug.
  • Je ketenpositie. Werk je veel op projectbasis met wisselende partners, dan verwachten de onderzochte bedrijven structureel meer tijd kwijt te zijn aan het sluiten van afspraken met die partners.
  • Je juridische structuur. Bestaat de groep uit tientallen entiteiten in meerdere lidstaten, dan heeft elk van die entiteiten een eigen registratieplicht die uit de richtlijn volgt.
  • Je sector. Het besluit laat ruimte voor aanvullende sectorregels bij ministeriele regeling, en voor de overheid geldt daarnaast de BIO. Dat komt bovenop het basisbedrag.
  • Een aanwijzing van de minister. In het uiterste geval kan een entiteit verplicht worden bepaalde leveranciers uit aangewezen onderdelen van haar systemen te weren, als de nationale veiligheid in het geding is. Vervangen is dan geen begrote post maar een gedwongen investering.

Hoe je de rekening kleiner maakt

Niet door minder te doen dan de wet vraagt. Wel door in de goede volgorde te werken, want de dure fouten worden aan het begin gemaakt.

  • Bepaal eerst of je eronder valt en als wat. Essentieel of belangrijk verandert niets aan de zorgplicht zelf, maar wel aan het toezicht. Zet de onderbouwing op papier; valt mijn organisatie onder de Cyberbeveiligingswet loopt die vraag in vier stappen na.
  • Doe de gap-analyse voordat je iets koopt. Het is de post die de onderzochte bedrijven als duurste onderdeel noemen, en tegelijk de enige die voorkomt dat je maatregelen betaalt die je al had. De NIS2-checklist geeft de onderwerpen waarlangs je die analyse legt.
  • Hergebruik wat er ligt. Een bestaand managementsysteem, een verwerkingsregister, een leveranciersproces. De overlap met ISO 27001 is groot genoeg om het meeste bewijs twee keer te laten tellen.
  • Trek de bestuurstraining naar voren. Elk bestuurslid moet er binnen twee jaar na inwerkingtreding aan voldoen, of binnen twee jaar na benoeming. Uitstellen maakt het niet goedkoper, alleen krapper.
  • Meet wat vandaag gratis meetbaar is, voordat je een adviseur betaalt om het te bekijken.

Begin bij het deel dat niets kost

Het goedkoopste begin is de meting die niets kost. Onze gratis domeinscan bekijkt in een paar minuten wat je domein naar buiten toe laat zien, van certificaat en headers tot DNSSEC en de beveiliging van je mail, en zegt welke daarvan meetellen als bewijs onder NIS2 en ISO 27001. Dat is nog geen compliance, maar wel de goedkoopste eerste meting die er is.

Hoeveel werk de rest is, laat je zonder account doorrekenen. De calculator geeft per onderwerp de werklast voor jouw sector en omvang en zet die in de volgorde waarin het werk logisch loopt. Omdat uren in deze rekensom de grootste post zijn, is dat precies het getal dat je wilt kennen voordat je een offerte vraagt.

Verder lezen

Zie waar je nu staat

Twee manieren om dit concreet te maken, allebei zonder account.

Scan je domein gratis Bereken je werklast

Veelgestelde vragen

Wat kost NIS2-compliance gemiddeld?
Volgens de officiële regeldrukraming bij het Cyberbeveiligingsbesluit is een middelgrote onderneming eenmalig ongeveer € 61.000 kwijt en een grote ongeveer € 421.000. Structureel keert daarna ongeveer € 121.000 respectievelijk € 210.000 per jaar terug. Eigen uren zitten daarin, gewaardeerd tegen standaardtarieven, dus het is geen bedrag dat je overmaakt.
Waarom staat er geen certificaatprijs in?
Omdat NIS2 geen certificeringsplicht kent. De Cyberbeveiligingswet noemt geen enkele norm bij naam en er is geen instelling die een NIS2-certificaat afgeeft. Je betaalt de maatregelen en het bewijs dat ze werken, niet een audit die dat bevestigt. Dat scheelt de auditkosten die bij ISO 27001 indicatief € 6.000 tot € 18.000 per certificeringsronde zijn.
Wat kost de verplichte training van het bestuur?
De raming komt bij een middelgrote onderneming uit op € 1.954 aan bestuurstijd plus € 3.958 aan uitgaven voor het voltallige bestuur, en bij een grote op € 2.808 plus € 11.071. Gerekend is met ongeveer vijf uur per bestuurder bij middelgrote en negen uur bij grote ondernemingen. De wet schrijft geen prijs of aanbieder voor, wel een certificaat van deelname.
Wat kost de registratieplicht?
Weinig. De raming rekent met een dagdeel werk, ongeveer vier uur van een hoogopgeleide medewerker, wat neerkomt op € 216 eenmalig. Grote ondernemingen houden daarnaast ongeveer tien uur per jaar over voor het actueel houden van de geregistreerde gegevens, zoals de domeinnamen van de entiteit. Structureel is de post te verwaarlozen.
Moet ik betalen voor toezicht of een audit?
Er is geen jaarlijkse toezichtbijdrage. Voert de bevoegde autoriteit een beveiligingsscan uit, dan draagt zij die kosten zelf. Verplicht zij je een onafhankelijke deskundige te laten onderzoeken of je aan de wet voldoet, dan draag je die kosten wel, tenzij de autoriteit oordeelt dat ze redelijkerwijs bij haar horen. Bij essentiele entiteiten kan ook een controlefunctionaris op jouw kosten worden aangewezen.
Is ISO 27001 goedkoper dan NIS2 of juist duurder?
Het zijn geen alternatieven. ISO 27001 is een manier om een groot deel van de zorgplicht in te richten en aan te tonen, met een extra rekening voor de certificerende instelling. NIS2 blijft daarnaast eigen eisen stellen: de meldplicht, de registratie, de rol en de training van het bestuur en de eisen aan de toeleveringsketen. Wie al gecertificeerd is, betaalt vooral het verschil.
Wat kost het als ik niets doe?
Een essentiële entiteit riskeert tot 2 procent van de wereldwijde omzet op jaarbasis of € 10 miljoen, welk bedrag het hoogst is; voor een belangrijke entiteit is dat 1,4 procent of € 7 miljoen. Voor andere overtredingen geldt maximaal € 1 miljoen. Een bestuurslid dat zijn eigen verplichtingen niet nakomt kan daarnaast persoonlijk beboet worden tot € 25.000.
Kost NIS2 ook geld als ik er zelf niet onder val?
Vaak wel. Ben je leverancier van een organisatie die eronder valt, dan moet die je toetsen aan haar eigen beveiligingseisen en dat periodiek herhalen. Dat komt bij jou binnen als vragenlijst, beveiligingsbijlage of auditclausule in het contract. De kosten zijn lager dan een eigen zorgplicht, maar ze zijn er, en ze herhalen zich per klant als je het antwoord niet een keer goed vastlegt.
Beginnen

Begin met een gesprek of ga zelf aan de slag

Plan een gratis intake, of begin zelf met een van onze producten.

Gratis intake
Of begin zelf met
WorkblockKanbanPlannerGratis domeinscan